Mercury F 15 MH EFI
Håndstart + Styrehåndtag
Mercury F 15 MH EFI
Få ut mer av allt
Mer kraft, mer kontroll, mer komfort. Mercury 15 hk 4-takts utombordsmotorer är utvecklade för att förbättra varje minut du tillbringar på vattnet:
• Innovativt styrhandtag som enkelt kan ställas in för manövrering med antingen vänster eller höger hand.
• Elektronisk bränsleinsprutning (EFI) säkerställer snabb start och snabb respons på gasreglaget.
• En ny tvåcylindrig motorblock säkerställer utmärkt vridmoment och snabb acceleration.
• Lättviktsdesign – gör den enkel att flytta och säkerställer bättre prestanda.
• Den nya motorfästningen eliminerar vibrationer i båten och styrhandtaget.
• Underhållet är enkelt tack vare det droppfria oljebyte.
• Redo för en lång rad tillämpningar. Välj elstart eller snörstart, styrhandtag eller fjärrkontroll – och upp till tre axellängder.
Lägre vikt, högre vridmoment
En ny friktionsminskande konstruktion med en enda överliggande vevaxel ger högre vridmoment. Samtidigt har den totala vikten minskats med 4,5 kg – en betydande minskning som gör stor skillnad på små båtar. Mer kraft och mindre vikt gör det lättare att komma upp i planing och ökar toppfarten. Det är de snabbaste och kraftfullaste utombordsmotorerna i sin klass!
Enkel och pålitlig start
s elektroniska bränsleinsprutningssystem (EFI) för 4-taktsmotorer kräver inget batteri för manuell start med startlina. EFI garanterar enkel start – både vid varm- och kallstart – samt enastående bränsleekonomi. Systemet är självjusterande och levererar topprestanda beroende på väder- och höjdförhållanden. Dessutom elimineras den största delen av underhållet som är förknippat med moderna bränslen i det tryckbärande bränslesystemet. Gasreglaget reagerar alltid snabbt.
Gasreglage för båda händerna
Det nya, centralt monterade styrreglaget är enkelt att justera horisontellt och har vändbar rotation av gasreglaget, så att det kan monteras på antingen babord eller styrbord. Det vertikala stoppet nedåt kan också justeras, så att du kan anpassa styrhandtaget till båten på önskat sätt och inom räckhåll. Styrhandtaget låses vid 45 eller 73 grader när du vill fiska eller segla med påhängsmotor. Den stora kopplingshandtaget är monterat framtill på styrhandtaget, så att det är enkelt att manövrera. Det går att justera gasreglagets friktion genom att trycka på en knapp på styrhandtaget.
Priset gäller för flera modellvarianter. Se PDF-prislistan för hela modellprogrammet.
Specifikationer
| Cylindrar | 2 |
| hk | 15 |
| Växling | F-F-B |
| Kilowatt | 11 |
| Akterpejlshöjd | 381 mm |
| Cylindervolym | 333 |
| Start | Manuell |
| Styrning | Styrhandtag |
| Garanti | 2 års reklamationsrätt, möjlighet till 5 års garantiprogram |
| Kategori | Fyrtaktsmotor |
| Typ | 4-takts |
| Vikt | 45 kg |
| Max. varvtal | 5 000–6 000 |
| Laddningsanläggning (Amp) | 12 |
| Skuldsättningsgrad | 2,15:1 |
| Färg | Svart |
| Bränslesystem | Elektronisk bensininsprutning |
| Trimningsinställningar | 6 manuella |
Material
Nedan hittar du prislistor och/eller broschyrer för produktkategorin.
Priser
Se flere varianter
Udvalg af varianter – priser kan variere
Find forhandler af Mercury F 15 MH EFI
Bliv kontaktet hurtigt muligt
Mercury F 15 MH EFI
Håndstart + Styrehåndtag
SÄSONGSPRIS
FLERE VARIANTER
Udvalg af varianter – priser kan variere
OVERLIK
| Cylindrar | 2 |
| Kategori | Fyrtaktsmotor |
| hk | 15 |
| Vikt | 45 kg |
| Akterpejlshöjd | 381 mm |
| Start | Manuell |
| Styrning | Styrhandtag |
| Bränslesystem | Elektronisk bensininsprutning |
| Trimningsinställningar | 6 manuella |
Artikelnummer: 1A16201LL
Material
Nedan hittar du prislistor och/eller broschyrer för produktkategorin.