Mercury F 5 MLA SailPower
Håndstart
Mercury F 5 MLA SailPower
F5MLS – S:et står för SailMate. Just SailMate-modellen har ett laddningsuttag (likriktare monterad på motorn) samt segelbåtspropeller och tomgångsavgas över vattenytan, vilket ger högre backeffekt.
Lätt att transportera
Mercurys 5 hk 4-taktsmotorer levereras som standard med inbyggd bränsletank, extern bränslekran och möjlighet att ansluta en extern bränsletank. En inbyggd bränsletank innebär att du inte behöver ansluta en extra tank som tar upp plats, men för dig som seglar extra långt kan en extern tank anslutas på några sekunder.
Lågvatten
Flera trimlägen förbättrar seglingsegenskaperna och möjliggör segling i grunt vatten.
Enkel start
Det automatiska dekompressionssystemet avleder cylindertrycket för att minska den dragkraft som krävs för att starta motorn.
Priset gäller för flera modellvarianter. Se PDF-prislistan för hela modellutbudet.
Specifikationer
| Cylindrar | 1 |
| hk | 5 |
| Växling | F-F-B |
| Kilowatt | 3.68 |
| Akterpejlshöjd | 508 mm |
| Skuldsättningsgrad | 2,15:1 |
| Färg | Svart |
| Bränslesystem | Förgasare |
| Trimningsinställningar | 6 manuella |
| Kategori | Fyrtaktsmotor |
| Typ | 4-takts |
| Vikt | 25 kg |
| Max. varvtal | 4500–5500 |
| Cylindervolym | 123 |
| Start | Manuell |
| Styrning | Styrhandtag |
| Garanti | 2 års reklamationsrätt, möjlighet till 5 års garantiprogram |
Material
Nedan hittar du prislistor och/eller broschyrer för produktkategorin.
Priser
Se flere varianter
Udvalg af varianter – priser kan variere
Find forhandler af Mercury F 5 MLA SailPower
Bliv kontaktet hurtigt muligt
Mercury F 5 MLA SailPower
Håndstart
SÄSONGSPRIS
FLERE VARIANTER
Udvalg af varianter – priser kan variere
OVERLIK
| Cylindrar | 1 |
| Kategori | Fyrtaktsmotor |
| hk | 5 |
| Vikt | 25 kg |
| Akterpejlshöjd | 508 mm |
| Start | Manuell |
| Styrning | Styrhandtag |
| Bränslesystem | Förgasare |
| Trimningsinställningar | 6 manuella |
Artikelnr: 1F05216BL
Material
Nedan hittar du prislistor och/eller broschyrer för produktkategorin.