Mercury F 6 MH
Håndstart + Styrehåndtag
Mercury F 6 MH
Att kunna ta med sig sin motor är en stor fördel för ägare av småbåtar och särskilt gummibåtar. Mercury erbjuder ett komplett sortiment av transportabla 4-takts utombordsmotorer i den extremt lätta klassen, med det största utbudet att välja mellan. Klassen gör hanteringen och transporten enkel tack vare smarta, användarvänliga funktioner. Dessutom gör den rena, tysta och bränslesnåla 4-taktsprestandan dem till ditt självklara val.
Lätt att transportera
Mercurys 6 hk fyrtaktsmotorer levereras som standard med inbyggd bränsletank, extern bränslekran och möjlighet att ansluta en extern bränsletank. En inbyggd bränsletank innebär att du inte behöver ansluta en extra tank som tar upp plats, men för dig som seglar extra långt kan en extern tank anslutas på några sekunder.
Lågvatten
Flera trimlägen förbättrar seglingsegenskaperna och möjliggör segling i grunt vatten.
Enkel start
Det automatiska dekompressionssystemet avleder cylindertrycket för att minska den dragkraft som krävs för att starta motorn.
Priset gäller för flera modellvarianter. Se PDF-prislistan för hela modellutbudet.
Specifikationer
| Cylindrar | 1 |
| hk | 6 |
| Växling | F-F-B |
| Kilowatt | 4.41 |
| Akterpejlshöjd | 381 mm |
| Skuldsättningsgrad | 2,15:1 |
| Färg | Svart |
| Bränslesystem | Förgasare |
| Trimningsinställningar | 6 manuella |
| Kategori | Fyrtaktsmotor |
| Typ | 4-takts |
| Vikt | 25 kg |
| Max. varvtal | 5 000–6 000 |
| Cylindervolym | 123 |
| Start | Manuell |
| Styrning | Styrhandtag |
| Garanti | 2 års reklamationsrätt, möjlighet till 5 års garantiprogram |
Material
Nedan hittar du prislistor och/eller broschyrer för produktkategorin.
Priser
Se flere varianter
Udvalg af varianter – priser kan variere
Find forhandler af Mercury F 6 MH
Bliv kontaktet hurtigt muligt
Mercury F 6 MH
Håndstart + Styrehåndtag
SÄSONGSPRIS
FLERE VARIANTER
Udvalg af varianter – priser kan variere
OVERLIK
| Cylindrar | 1 |
| Kategori | Fyrtaktsmotor |
| hk | 6 |
| Vikt | 25 kg |
| Akterpejlshöjd | 381 mm |
| Start | Manuell |
| Styrning | Styrhandtag |
| Bränslesystem | Förgasare |
| Trimningsinställningar | 6 manuella |
Artikelnummer: 1F06201BL
Material
Nedan hittar du prislistor och/eller broschyrer för produktkategorin.