Mercury F 9.9 ELRC EFI
Elektrisk start + Fjernbetjent
Mercury F 9.9 ELRC EFI
Tack vare Mercurys multifunktionshandtag, som ingår som standard på 9,9-hästkrafts 4-taktsmotorerna, får du den kontroll över båten som krävs för att fiska hela dagen, helt utan kompromisser. Detta revolutionerande allt-i-ett-handtag ger full kontroll med bara en hand över: växel, stopp, gas, tilt och styrning. Det ger dig oöverträffad manövrerbarhet och gör din tid på vattnet enklare och roligare.
Mercurys 4-taktsmotor på 9 hk har en genial konstruktion som gör det möjligt för användaren att använda det exklusiva trimningssystemet med tre lägen på det långa, robusta styrhandtaget. Genom att trycka ner handtaget kan du ställa in trimningsläget. Enkelt och smidigt, varje gång.
Enhandskontroll
Modeller med styrhandtag är utrustade med Mercurys exklusiva multifunktionshandtag, som ger dig full kontroll med bara en hand: växel, gas (med friktionsreglage för finjusterad trolling), stopp, tilt och styrning.
Alltid säker start
Ett avancerat bränslesystem garanterar säker, enkel och pålitlig start och drift, samt förbättrad kallstart tack vare ett inbyggt chokersystem med tre lägen och ett förbättrat tändsystem för trolling.
Definition av hållbarhet
Växellådan är konstruerad för att vara stark och hållbar, med robusta kugghjul och lager samt kraftfulla axeltappar.
Priset gäller för flera modellvarianter. Se prislistan i PDF-format för hela modellutbudet.
Specifikationer
| Cylindrar | 2 |
| hk | 9.9 |
| Växling | F-F-B |
| Kilowatt | 7.28 |
| Akterpejlshöjd | 508 mm |
| Cylindervolym | 208 |
| Start | Elektrisk |
| Styrning | Fjärrkontroll |
| Garanti | 2 års reklamationsrätt, möjlighet till 5 års garantiprogram |
| Kategori | Fyrtaktsmotor |
| Typ | 4-takts |
| Vikt | 38 kg |
| Max. varvtal | 5 000–6 000 |
| Laddningsanläggning (Amp) | 6 |
| Skuldsättningsgrad | 2,08:1 |
| Färg | Svart |
| Bränslesystem | Bensininsprutning |
| Trimningsinställningar | 6 manuella |
Material
Nedan hittar du prislistor och/eller broschyrer för produktkategorin.
Priser
Se flere varianter
Udvalg af varianter – priser kan variere
Find forhandler af Mercury F 9.9 ELRC EFI
Bliv kontaktet hurtigt muligt
Mercury F 9.9 ELRC EFI
Elektrisk start + Fjernbetjent
SÄSONGSPRIS
FLERE VARIANTER
Udvalg af varianter – priser kan variere
OVERLIK
| Cylindrar | 2 |
| Kategori | Fyrtaktsmotor |
| hk | 9.9 |
| Vikt | 38 kg |
| Akterpejlshöjd | 508 mm |
| Start | Elektrisk |
| Styrning | Fjärrkontroll |
| Bränslesystem | Bensininsprutning |
| Trimningsinställningar | 6 manuella |
Varenr: 1A10302BL
Material
Nedan hittar du prislistor och/eller broschyrer för produktkategorin.