Mercury F 20 E EFI
Elektrisk start
Mercury F 20 E EFI
Lägre vikt, högre vridmoment
En ny friktionsminskande konstruktion med en enda överliggande vevaxel ger högre vridmoment. Samtidigt har den totala vikten minskats med 4,5 kg – en betydande minskning som gör stor skillnad på små båtar. Mer kraft och mindre vikt gör det lättare att komma upp i planing och ökar toppfarten. Det är de snabbaste och kraftfullaste utombordsmotorerna i sin klass!
Enkel och pålitlig start
s elektroniska bränsleinsprutningssystem (EFI) för 4-taktsmotorer kräver inget batteri för manuell start med startlina. EFI garanterar enkel start – både vid varm- och kallstart – samt enastående bränsleekonomi. Systemet är självjusterande och levererar topprestanda beroende på väder- och höjdförhållanden. Dessutom elimineras den största delen av underhållet som är förknippat med moderna bränslen i det tryckbärande bränslesystemet. Gasreglaget reagerar alltid snabbt.
Gasreglage för båda händerna
Det nya, centralt monterade styrreglaget är enkelt att justera horisontellt och har vändbar rotation, vilket gör att det kan monteras på antingen babord eller styrbord. Det vertikala stoppet nedåt kan också justeras, så att du kan anpassa styrhandtaget till båten på önskat sätt och inom räckhåll. Styrhandtaget låses vid 45 eller 73 grader när du vill fiska eller segla med påhängsmotor. Den stora kopplingshandtaget är monterat framtill på styrhandtaget, så det är enkelt att manövrera. Det går att justera gasreglagets friktion genom att trycka på en knapp på styrhandtaget.
Få mere af det hele
Mere kraft, mere kontrol, mere komfort. Mercury 20 hk 4-takt påhængsmotorer er udviklet til at forbedre hvert eneste minut, du tilbringer på vandet:
• Innovativt styrehåndtag, der nemt kan indstilles til betjening med enten venstre eller højre hånd.
• Elektronisk brændstofindsprøjtning (EFI) sikrer hurtig start og hurtig reaktion af gashåndtaget.
• En ny tocylindret motorblok sikrer fremragende drejningsmoment og hurtig acceleration.
• Letvægtsdesign - gør den nem at flytte og sikrer bedre ydelse.
• Det nye motorbeslag eliminerer vibrationer af båd og styrehåndtag.
• Vedligeholdelse er nem med det drypfri olieskift.
• Klar til en lang række applikationer. Vælg elektrisk start eller med snor, styrehåndtag eller fjernbetjening – og op til tre aksellængder.
Prisen er gældende for flere modelvarianter. Se PDF prisliste for fuldt modelprogram. Priser er vist både med og uden udstyr, uden udstyr er prisen helt uden rigging og propeller.
Specifikationer
| Cylindrar | 2 |
| hk | 20 |
| Växling | F-F-B |
| Kilowatt | 14.7 |
| Akterpejlshöjd | 381 mm |
| Cylindervolym | 333 |
| Start | Elektrisk |
| Styrning | Fjärrkontroll |
| Garanti | 2 års reklamationsrätt, möjlighet till 5 års garantiprogram |
| Kategori | Fyrtaktsmotor |
| Typ | 4-takts |
| Vikt | 45 kg |
| Max. varvtal | 5400-6100 |
| Laddningsanläggning (Amp) | 12 |
| Skuldsättningsgrad | 2,15:1 |
| Färg | Svart |
| Bränslesystem | Elektronisk bensininsprutning |
| Trimningsinställningar | 6 manuella |
Material
Nedan hittar du prislistor och/eller broschyrer för produktkategorin.
Priser
Se flere varianter
Udvalg af varianter – priser kan variere
Find forhandler af Mercury F 20 E EFI
Bliv kontaktet hurtigt muligt
Mercury F 20 E EFI
Elektrisk start
SÄSONGSPRIS
FLERE VARIANTER
Udvalg af varianter – priser kan variere
OVERLIK
| Cylindrar | 2 |
| Kategori | Fyrtaktsmotor |
| hk | 20 |
| Vikt | 45 kg |
| Akterpejlshöjd | 381 mm |
| Start | Elektrisk |
| Styrning | Fjärrkontroll |
| Bränslesystem | Elektronisk bensininsprutning |
| Trimningsinställningar | 6 manuella |
Varenr: 1A21302LL
Material
Nedan hittar du prislistor och/eller broschyrer för produktkategorin.