Mercury F 20 EPT EFI
Elektrisk start + PowerTrim
Mercury F 20 EPT EFI
Få ut mer av allt
Mer kraft, mer kontroll, mer komfort. Mercury 15 hk 4-takts utombordsmotorer är utvecklade för att förbättra varje minut du tillbringar på vattnet:
• Innovativt styrhandtag som enkelt kan ställas in för manövrering med antingen vänster eller höger hand.
• Elektronisk bränsleinsprutning (EFI) säkerställer snabb start och snabb respons på gasreglaget.
• En ny tvåcylindrig motorblock säkerställer utmärkt vridmoment och snabb acceleration.
• Lättviktsdesign – gör den enkel att flytta och säkerställer bättre prestanda.
• Den nya motorfästningen eliminerar vibrationer i båten och styrhandtaget.
• Underhållet är enkelt tack vare det droppfria oljebyte.
• Redo för en lång rad tillämpningar. Välj elstart eller snörstart, styrhandtag eller fjärrkontroll – och upp till tre axellängder.
Lägre vikt, högre vridmoment
En ny friktionsminskande konstruktion med en enda överliggande vevaxel ger högre vridmoment. Samtidigt har den totala vikten minskats med 4,5 kg – en betydande minskning som gör stor skillnad på små båtar. Mer kraft och mindre vikt gör det lättare att komma upp i planing och ökar toppfarten. Det är de snabbaste och kraftfullaste utombordsmotorerna i sin klass!
Enkel och pålitlig start
s elektroniska bränsleinsprutningssystem (EFI) för 4-taktsmotorer kräver inget batteri för manuell start med startlina. EFI garanterar enkel start – både vid varm- och kallstart – samt enastående bränsleekonomi. Systemet är självjusterande och levererar topprestanda beroende på väder- och höjdförhållanden. Dessutom elimineras den största delen av underhållet som är förknippat med moderna bränslen i det tryckbärande bränslesystemet. Gasreglaget reagerar alltid snabbt.
Gashåndtag til begge hænder
Det nye, centralt monterede styrehåndtag er nemt at indstille horisontalt og har reversibel rotation af gashåndtaget, så det kan installeres på enten bagbords- eller styrbordssiden. Det vertikale stop nedad kan også indstilles, så du kan tilpasse styrehåndtaget til båden på den ønskede måde og indenfor rækkevidde. Styrehåndtaget låser ved 45 eller 73 grader, når man vil fiske eller sejle med påhæng. Det store koblingshåndtag er monteret fremefter på styrehåndtaget, så det er nemt at betjene. Det er muligt at justere gashåndtagets friktion gennem tryk på en knap på styrehåndtaget. Priser er vist både med og uden udstyr, uden udstyr er prisen helt uden rigging og propeller.
Specifikationer
| Cylindrar | 2 |
| hk | 20 |
| Växling | F-F-B |
| Kilowatt | 14.7 |
| Akterpejlshöjd | 381 mm |
| Cylindervolym | 333 |
| Start | Elektrisk |
| Styrning | Fjärrkontroll |
| Garanti | 2 års reklamationsrätt, möjlighet till 5 års garantiprogram |
| Kategori | Fyrtaktsmotor |
| Typ | 4-takts |
| Vikt | 45 kg |
| Max. varvtal | 5 000–6 000 |
| Laddningsanläggning (Amp) | 12 |
| Skuldsättningsgrad | 2,15:1 |
| Färg | Svart |
| Bränslesystem | Elektronisk bensininsprutning |
| Trimningsinställningar | Elektrisk lutning |
Material
Nedan hittar du prislistor och/eller broschyrer för produktkategorin.
Priser
Se flere varianter
Udvalg af varianter – priser kan variere
Find forhandler af Mercury F 20 EPT EFI
Bliv kontaktet hurtigt muligt
Mercury F 20 EPT EFI
Elektrisk start + PowerTrim
SÄSONGSPRIS
FLERE VARIANTER
Udvalg af varianter – priser kan variere
OVERLIK
| Cylindrar | 2 |
| Kategori | Fyrtaktsmotor |
| hk | 20 |
| Vikt | 45 kg |
| Akterpejlshöjd | 381 mm |
| Start | Elektrisk |
| Styrning | Fjärrkontroll |
| Bränslesystem | Elektronisk bensininsprutning |
| Trimningsinställningar | Elektrisk lutning |
Varenr: 1A21402LL
Material
Nedan hittar du prislistor och/eller broschyrer för produktkategorin.